Berta Sklenářová

Darja Hlinková

Černé mléko jitra v noci tě pijem

pijem tě ráno a v poledne pijem tě večer

pijem a pijem

Paul Célan

Berta Sklenářová

Jméno: Berta

Věk: 26 let

Dg.: Narkolepsie s kataplexií

Zaměstnání: výpomoc na statku, tvorba pohřebních věnců

Stav: svobodná

P.S. Budeš můj kámoš?

Hypersomnie, Narkolepsie

Pacient není schopen řádně kontrolovat usínání během dne. Dostavují se spánkové záchvaty nebo prodloužený přechod k plnému bdění po probuzení. U pacienta může docházet k náhlé ztrátě svalového tonu, které se dostavuje nejčastěji při intenzivním podnětu, zážitku. Tento stav je obvykle spojený s další duševní poruchou (např. s depresí).

Pacientův mozek není schopen správně regulovat cyklus spánku a bdění. Toto onemocnění je známé též jako MPS (Syndrom Daniela Merricka). Pacient může trpět také hypnagogickými halucinacemi.

pozn. ke kataplexii – dochází k uvolnění svalů, pokud je celkové, následuje pád. Mohou se však uvolnit jen některé svaly, takže člověk upustí věc, kterou držel v ruce, podklesne v kolenou atd. Toto se může dít při plném vědomí narkoleptika.

Jak jste se během projektu !O! nově potkali sami se sebou a s divákem?

Tento projekt byl pro mě velice významný již z pohledu setkání se s divákem před představením. Být tam za sebe a zároveň za postavu, komunikovat s divákem, který někdy ani nepostřehnul, že by už „něco“ začalo. Tohle vše je pro mě nové právě skrze to, že díky dlouhodobé spolupráci se nám charaktery postav jakýmsi způsobem vryly pod kůži. Zároveň další myšlenkou, která se mi odehrávala v hlavě, je: Kde jsou hranice?

Jakou zkušenost Vám přinesl proces tvorby, která trvala rok a půl?

Proces tvorby a zkušenost z něj vyplývající byla obrovská po všech stránkách. Pokud bych měla napsat vše, člověk by četl, četl a nedočetl. Proběhlo mnoho tematicky rozmanitých seminářů, přednášek apod., které nás rozvíjely v různých oblastech. Chtěla bych zde zmínit, že dlouhodobá spolupráce je skvělá, člověk může jít čím dál více do hloubky, ale také se setkává s tím, že už nechce, nemá chuť, příčí se mu, co si vymyslel, štve ho charakter postavy.

Když se člověk do této situace situace dostal, zbytek skupiny a zvlášť Miřenka dokázala probudit znovuobjevení již nalezeného, podívat se na skutečnosti z jiné stránky. Namotivat a poslat trochu potřebné energie. Tímto bych chtěla celému týmu a Miřence poděkovat.

Co pro Vás během celého procesu znamenala skupina a jak jste se v ní našli?

Skupina pro mě byla po celou dobu oporou. Sdílet nápady, zpětné vazby, vnímat to, jak každý má jiný pohled na určité věci. Zanalyzovat informace od každého ve skupině, k některým se přiklonit, k některým méně. Nicméně tato komunikace mezi námi stále umožňovala růst v myšlenkách. Nezavřít se někde v místě informací, kde je vše jisté. Pokud to už vypadalo, že se tak stane…přišel někdo nový zvenku a znovu nám zamotal hlavu. Skupina pro mě znamenala především bezpečné místo. Člověk se nebál dělat chyby, a umožňovala mu tak jít přes, za hranici, kde člověk vždy objevil něco nového a cenného.

Darja Hlinková

Darja Hlinková

Jmenuji se Darja Hlinková a pocházím z Krkonoš. Vystudovala jsem Konzervatoř Duncan Centre, díky které jsem měla možnost vycestovat na zahraniční stáž do Tilburgu (Nizozemí). Dále jsem mohla být součástí dalšího projektu, kdy jsme v rámci workshopů tančili s lidmi s různým handicapem. Byla to má první zkušenost s těmito lidmi, nesmírně mě ovlivnila a nasměrovala na další studium. Bylo jím studium ergoterapie na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Propojení pohybu, přístupu k lidem a terapie mě nadchlo, a s tím i myšlenka, že pohyb je opravdu pro každého. Skrze učení, terapii, umění, představení se tak dají předávat informace něčeho těžko uchopitelného a zároveň tolik potřebného. Proto po dokončení této školy pokračuji ve studiu, a to v oboru Aplikované pohybové aktivity na FTK Univerzity Palackého v Olomouci.